ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ТОВАРИСТВО ШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

  Бібліографічне посилання: Осташко Т.С. ТОВАРИСТВО ШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Tovarystvo_shkilnoi (останній перегляд: 21.08.2019)
ТОВАРИСТВО ШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

ТОВАРИСТВО ШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ, Товариство розповсюдження шкільної освіти на Україні — громад. орг-ція, заснована укр. учительством у березні 1917 в Києві з метою організації системи нац. освіти в Україні. Першим головою Ради Т.ш.о. був обраний І.Стешенко. Комісіями Т.ш.о. було організовано курси українознавства для вчителів у повітах і губернських центрах України, разом із приватними й кооперативними вид-вами налагоджено видання укр. підручників, організовано спец. комісії з розробки укр. термінології.

У березні 1917 Т.ш.о. заснувало 1-шу Укр. г-зію ім. Т.Шевченка (перший директор — П.Холодний); 8 серпня 1917 — 2-гу Укр. г-зію ім. Кирило-Мефодіївського т-ва (перший директор — Ф.Сушицький).

5—6 квітня 1917 за ініціативою т-ва було скликано 1-й Всеукр. учительський з’їзд (див. Всеукраїнські вчительські з’їзди 1917) і засновано Всеукраїнську учительську спілку, утворено Головну шкільну раду, яка мала контролювати діяльність кураторів трьох шкільних округ. Згодом комісія була реорганізована у Ген. шкільну раду при ген. секретарстві освіти УЦР, яку очолив І.Стешенко.

Т.ш.о. та Всеукр. вчительська спілка влітку 1917 створили окрему Комісію для опрацювання "Програми єдиної української школи", яка забезпечувала вільне навчання дітей від нижчої до середньої та вищої школи. План затверджено на 2-му Всеукр. вчительському з’їзді (10—12 серпня 1917).

Т.ш.о. відіграло визначну роль у збереженні та матеріальному забезпеченні системи укр. шкільних закладів у період денікінської окупації території України в 2-й пол. 1919. Т-во взяло під свою опіку всі нижчі, середні та вищі школи, створені протягом 1917—19. Існування шкільних закладів продовжувалося за рахунок приватних внесків та пожертвувань укр. громад. і кооп. установ. Т.ш.о. було ліквідовано органами рад. влади на поч. 1920-х рр.


Література:
 1. «Вільна українська школа», 1917, № 1—2
 2. Жученко М. Українське життя у Києві на світанку волі. «ЛНВ», 1917, ч. 1
 3. Постернак С. Із історії освітнього руху на Україні за часи революції 1917—1919 рр. К., 1920
 4. Дорошенко Д. Історія України: 1917—1923 рр., т. 1. Ужгород, 1930
 5. Крилов І. Система освіти в Україні, 1917—1930. Мюнхен, 1956

Посилання:
 • ХОЛОДНИЙ ПЕТРО ІВАНОВИЧ
 • КИЇВ
 • СТЕШЕНКО ІВАН МАТВІЙОВИЧ
 • СУШИЦЬКИЙ ФЕОКТИСТ ПЕТРОВИЧ
 • УКРАЇНОЗНАВСТВО
 • ВСЕУКРАЇНСЬКА УЧИТЕЛЬСЬКА СПІЛКА
 • ВСЕУКРАЇНСЬКІ ВЧИТЕЛЬСЬКІ З'ЇЗДИ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)