ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ТРОСТЯНЕЦЬ, ДЕРЖАВНИЙ ДЕНДРОЛОГІЧНИЙ ПАРК ТРОСТЯНЕЦЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ

  Бібліографічне посилання: Ільєнко О.О. ТРОСТЯНЕЦЬ, Державний дендрологічний парк Тростянець Національної академії наук України [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Trostianets_Dyv (останній перегляд: 20.05.2019)
ТРОСТЯНЕЦЬ, ДЕРЖАВНИЙ ДЕНДРОЛОГІЧНИЙ ПАРК ТРОСТЯНЕЦЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ

"ТРОСТЯНЕЦЬ", Державний дендрологічний парк "Тростянець" Національної академії наук України — пам’ятка садово-паркового мист-ва. Розташов. біля с. Тростянець Ічнянського р-ну Черніг. обл. Заснований Іваном Михайловичем Скоропадським (1804—87), представником роду Скоропадських.

Дендропарк (площа 204,7 га) розташов. у верхів’ях р. Тростянець (прит. Лисогору, бас. Дніпра), яку утворюють кілька струмків, що течуть у заболочених балках. Навколо простягається лісостепова рівнина. На час закладання частину території займав 200-річний дубовий гай, решта використовувалась як с.-г. угіддя.

1833 було споруджено садибу з великим дерев’яним будинком (зруйнована 1918). 1834 поглибили балки, насипали греблі і таким чином створили Великий став (завдовжки 1,3 км і завширшки біля греблі майже 100 м), який є композиційною віссю парку, та ставки Лебединий і Куциха. Одночасно зі створенням штучних водойм (їхня заг. площа — більше 10 га) садили дерева (не лише на території парку, а й за його межами — щоб створити захисні насадження). 1858 почався новий етап у буд-ві парку — створення штучного рельєфу і масове введення в насадження інтродуцентів. У підсумку на території бл. 30 га було створено горбистий рельєф, де висота окремих гірок досягала 35 м.

Після смерті І.Скоропадського (із 1833 жив у садибі, похований на її території) "Т." поступово прийшов у занепад. Із 1918 протягом 20-ти років дендропарк перебував у складі місц. радгоспу. 1940 його було реорганізовано в держ. заповідник "Тростянець" і підпорядковано Гол. управлінню заповідників при РНК УРСР. Постановою РМ УРСР від 25 серпня 1951 дендропарк передано у відання АН УРСР, після чого почалося відродження пам’ятки.

"Т." — один із кращих ландшафтних парків України. Завдяки значному видовому складу інтродукованих рослин та їхньому формовому різноманіттю дендропарк є базою для проведення різнопланової н.-д. роботи і вагомим об’єктом культурно-просвітницької та екологічної діяльності.


Література:
 1. Лыпа А.Л., Степунин Г.А. Дендропарк «Тростянец». К., 1951
 2. Косаревский И.А. Тростянецкий парк. К., 1964
 3. Іллєнко О. Дендрологічний парк «Тростянець». «Хроніка-2000», 2001, вип. 41—42

Посилання:
 • РАДГОСПИ
 • СКОРОПАДСЬКІ

 • Пов'язані терміни:
 • ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСТЬ
 • МИЛОРАДОВИЧ ЄЛИЗАВЕТА ІВАНІВНА
 • НАЦІОНАЛЬНИЙ БОТАНІЧНИЙ САД ІМЕНІ М. ГРИШКА НАН УКРАЇНИ
 • СКОРОПАДСЬКІ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)