ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ЮЩЕНКО КАТЕРИНА ЛОГВИНІВНА

  Бібліографічне посилання: Онопрієнко В.І. ЮЩЕНКО Катерина Логвинівна [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 10: Т-Я / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2013. - 688 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=jushchenko_kateryna_logvynivna (останній перегляд: 20.05.2019)
Енциклопедія історії України ( Т. 10: Т-Я ) в електронній біблотеці

ЮЩЕНКО КАТЕРИНА ЛОГВИНІВНА

ЮЩЕНКО Катерина Логвинівна (у дівоцтві — Рвачова; 08.12. 1919—15.08.2001) — учений-математик, фахівець у галузі програмного забезпечення комп’ютерів, автоматизованих систем обробки даних. Д-р фізико-мат. н. (1966). Чл.-кор. АН УРСР (1976; із 1991 — АН України, із 1994 — Національна академія наук України). Засл. діяч н. УРСР (1980). Н. в м. Чигирин у сім’ї вчителів. Закінчила Середньоазіатський ун-т у Ташкенті (нині столиця Узбекистану; 1942) і добровільно пішла працювати запальником на шахту в м. Ангрен (нині місто в Узбекистані). Із вересня 1944 працювала вчителькою середньої школи на Житомирщині та в м. Стрий.

1946 розпочала наук. діяльність у системі АН УРСР у Львів. відділенні Ін-ту математики під кер-вом акад. Б.Гнєденка. Перший цикл своїх досліджень здійснила в галузі теорії ймовірностей та мат. статистики. Отримала важливі результати, які знайшли застосування у квантовій механіці та стали класичними.

Із 1954 у зв’язку з експлуатацією першої в СРСР електронної обчислювальної машини "МЭСМ" і нагальною потребою подальшого розвитку електронно-обчислювальної техніки в країні переключилася на обчислювальну математику й розробку алгоритмів, призначених для розв’язання важливих класів народногосп. задач методами як класичної, так і дискретної математики, що швидко розвивалися. Сюди належать розробка алгоритмів розв’язання задачі зовн. балістики для ракетно-косміч. комплексів, розрахунки плану вир-ва й випуску продукції тощо.

За короткий час стала одним із провідних фахівців з програмування, першим в СРСР д-ром фізико-мат. наук, якому цей ступінь присвоєний за роботи з програмування. Важливий етап в її наук. діяльності пов’язаний з дослідженнями та розробками в галузі "адресного програмування". Вона запропонувала одну з перших у світ. практиці мов програмування — Адресну мову, конструкції якої ввійшли до сучасних мов як класичні структури. Висунуті на цьому етапі ідеї отримали подальший розвиток у роботах її учнів і сформувалися в окремі напрями теорії та технології програмування, які отримали міжнар. визнання. Під її кер-вом та за безпосередньою участю створена низка інструментально-технологічних комплексів.

Мала 5 авторських свідоцтв, нею розроблено 8 Держ. стандартів України. Автор більш як 200 наук. праць, у т. ч. 23 монографій та навч. посібників. Частина з них вийшла двома-трьома виданнями й перекладена за кордоном — у Німеччині, Чехії, Угорщині, Франції, Данії та ін. Серед її учнів 45 канд. і 11 д-рів наук. Член редколегій журналів "Кибернетика и системный анализ" і "Проблемы программирования", член Наук. ради з проблеми "Кібернетика" НАН України.

Лауреат Держ. премії УРСР у галузі н. і т. (1978, 1991), премії ім. В.Глушкова (1985).

Нагороджена орденом кн. Ольги 3-го ст. (1999).

дата публікації: 2013 р.

Праці:
 1. Вычислительная машина «Киев»: математическое описание. К., 1962 (у співавт.)
 2. Адресное программирование. К., 1963
 3. Управляющая машина широкого назначения «Дніпро» и программирующая программа к ней. К., 1964 (у співавт.)
 4. Информационные системы общего назначения: аналитический обзор систем управления базами данных. М., 1975
 5. Системы диалогового решения задач на ЭВМ. К., 1986 (у співавт.)
 6. Алгебра. Языки. Программирование. К., 1989 (у співавт.)
 7. Стандартизация языков программирования. К., 1989
 8. Диалоговые системы. К., 1990 (у співавт.)
Література:
 1. Перевозчикова О.Л. Екатерина Логвиновна Ющенко. «Кибернетика и системный анализ», 2003, № 1
 2. Її ж. Катерина Ющенко — известная ученая, математик, кибернетик. В кн.: Украинки в истории. К., 2004

Посилання:
 • ЧИГИРИН, МІСТО ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛ.
 • НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
 • СРСР, РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ
 • СТРИЙ, МІСТО ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛ.


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)