ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ


Пошук
у тексті
статей
логіка:
А  Б  В  Г  Ґ  Д  Е  Є  Ж  З  И  І  Ї  Й  К  Л  М  Н  О  П  Р  С  Т  У  Ф  Х  Ц  Ч  Ш  Щ  Ю  Я  
Том (Україна - Українці) Кн. 1
Гасла
(пошук у заголовках)
логіка:

ТАВРІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

  Бібліографічне посилання: Непомнящий А.А. ТАВРІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=tavrijskyj_natsionalnyj_universytet (останній перегляд: 21.08.2019)
ТАВРІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ТАВРІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ, Таврійський національний університет імені В.Вернадського — вищий навч. заклад в Україні. Створений у травні 1918 в Сімферополі та Ялті (Лівадія) як філія Ун-ту Святого Володимира (нині Київський національний університет імені Тараса Шевченка) — природниче і математичне відділення та мед. ф-т. Ініціатива у відкритті ун-ту належить професорам Ун-ту Святого Володимира М.Бубнову, Д.Граве та ін. і місц. діячам А.Маркевичу, С.Мокржецькому, С.Криму та ін. Уже 14 жовтня 1918 проголошено самостійність Таврійського ун-ту, який почав функціонувати у складі 5-ти ф-тів: історико-філол., фізико-мат., мед., агрономічного та юридичного (усі — у Сімферополі). Перший ректор — Р.Гельвіг, другий — В.Вернадський. У січні 1921 Таврійський ун-т перейменовано на Крим. ун-т ім. товариша М.Фрунзе, а 1925 — реорганізовано в Крим. держ. пед. ін-т ім. М.Фрунзе. На базі Таврійського ун-ту створено ряд навч. закладів, серед яких Крим. мед. ін-т, Крим. комуніст. вуз (академія, пізніше — с.-г. ін-т). Під час Другої світової війни ін-т евакуювали в Дагестан (спочатку працював у м. Махачкала (нині столиця Республіки Дагестан, РФ), 1941—42, де 10 листопада 1941 Крим. пед. ін-т об’єднали з Дагестанським пед. ін-том, а потім — у с. Касумкент (нині село Республіки Дагестан, РФ), 1942—44). Водночас в окупованому Сімферополі нім. адміністрація відновила роботу Таврійського ун-ту, який діяв до поч. 1944.

Протягом 2-ї пол. 20 ст. ін-т перетворився на один із провідних вишів Пд. України. У ньому розвиваються наук. напрями: неорганічна хімія, оптика атмосфери, лінгвістика, літературознавство, паразитологія. 1972 пед. ін-т реорганізовано в Сімферопольський держ. ун-т ім. М.Фрунзе. У серпні 1999 почався новий етап розвитку вишу. Йому присвоїли статус національного й повернули істор. назву. В ун-ті навч. бл. 18 тис. студентів, працюють 1200 викладачів та наук. співробітників, серед яких 125 д-рів та 485 канд. наук. На 18 ф-тах проводиться підготовка за 20 напрямами та 45 спеціальностями. Аспірантів готують за 50, а докторанти — за 19 спеціальностями. До структури ун-ту входять ін-т післядипломної освіти, коледж, навчально-наук. центри в Керчі, Севастополі, Євпаторії та ін. містах, ф-т довузівської підготовки. При ун-ті діють астрономічна обсерваторія, ботанічний сад, наук. б-ка (понад 1 млн томів).

Науковці істор. ф-ту розробляють проблеми археології, етнології, історії Криму та Пд. України, всесвітньої історії, спец. істор. дисциплін. Виходять "Ученые записки Таврического национального университета имени В.И. Вернадского" (у т. ч. серія "Исторические науки").


Література:
 1. История Таврического университета (1918—2003). К., 2003
 2. Профессора Таврического национального университета имени В.И. Вернадского. К., 2007
 3. Таврический университет: времена и люди: 90 лет служения науке. К., 2008
 4. Таврический университет: Документы и материалы. К., 2008

див. також ресурси Електронної бібліотеки “Україніка” (НБУВ)


Посилання:
 • БУБНОВ МИКОЛА МИХАЙЛОВИЧ
 • ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА 1939–1945
 • ЄВПАТОРІЯ
 • ГРАВЕ ДМИТРО ОЛЕКСАНДРОВИЧ
 • КЕРЧ
 • КРИМ СОЛОМОН САМІЙЛОВИЧ
 • КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
 • ЛІВАДІЯ
 • МАРКЕВИЧ АРСЕНІЙ ІВАНОВИЧ
 • СЕВАСТОПОЛЬ, МІСТО АРК
 • СІМФЕРОПОЛЬ
 • ВЕРНАДСЬКИЙ ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ
 • ЯЛТА, МІСТО АРК

 • Пов'язані терміни:
 • СІМФЕРОПОЛЬ


 • (тексти та зображення доступні на умовах ліцензії Creative Commons
  із зазначенням авторства — розповсюдження на тих самих умовах)